6 zalet maszynowych tynków gipsowych

6 zalet maszynowych tynków gipsowych

Gips jest materiałem higroskopijnym, czyli absorbuje wilgoć z otoczenia i ją oddaje, gdy w pomieszczeniu zrobi się zbyt sucho. Tynki gipsowe mają zatem zdolność do regulacji mikroklimatu panującego wewnątrz, co stanowi ich niekwestionowany atut.

Tynki gipsowe mają wiele zalet, a najważniejsze z nich to:

  1. Łatwość aplikacji – tynki nakłada się szybko i z reguły wystarcza jedna warstwa;
  2. Gładka powierzchnia – nie ma konieczności nakładania gładzi;
  3. Dobra izolacyjność termiczna – współczynnik przewodzenia ciepła dla tynków gipsowych wynosi zaledwie 0,25 W/m2K, co wpływa na komfort cieplny domowników;
  4. Paroprzepuszczalność – tynki nie hamują przepływu pary wodnej przez ściany, a więc mogą być stosowane na ścianach otwartych dyfuzyjnie;
  5. Odporność ogniowa – tynki gipsowe o grubości około 2 cm mogą opierać się sile ognia przez 20 minut;
  6. Wszechstronność zastosowania – tynki gipsowe sprawdzają się także w pomieszczeniach typu mokrego. Ich dodatkową zaletę stanowi możliwość dekoracyjnego fakturowania.

Obecnie najczęściej wybierane tynki maszynowe to tynki gipsowe, które są łatwiejsze w obróbce i wygodniejsze do ułożenia w porównaniu do tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych. Ponadto tynki gipsowe szybko schną i mają dobra przyczepność, a więc stanowią świetne podłoże do malowania.

Charakterystyka tynków gipsowych

Tak naprawdę tynk gipsowy jest najbardziej naturalny spośród wszystkich rodzajów tynków. Powstaje z wapna i piasku kwarcowego oraz dodatkowych substancji uszlachetniających i plastyfikatorów. Tynk gipsowy tworzy gładką powierzchnię, a więc zbędne są dodatkowe prace wykończeniowe. Ponadto tynk ma jasny odcień, dlatego pokrycie go farbą nie przysparza problemów.