Dlaczego prawidłowe ocieplenie stropu jest tak ważne?

Dlaczego prawidłowe ocieplenie stropu jest tak ważne?

Skuteczna termoizolacja to szczelna termoizolacja. Właśnie dlatego w nowoczesnym budownictwie ociepla się nie tylko ściany, ale także podłogi i stropy. Bez tego straty ciepła byłyby spore nawet pomimo ocieplenia ścian a koszty ogrzewania nieporównywalnie wysokie w stosunku do inwestycji potrzebnej do ocieplenia.

W energooszczędnym budownictwie strop ociepla się w budynkach z nieużytkowym poddaszem, a jeśli na poddaszu znajdują się pomieszczenia mieszkalne, to ociepla się dach. W ten sposób redukuje się zapotrzebowanie na energię pierwotną, co jest wymagane w kontekście obowiązujących warunków technicznych. Brak izolacji stropu powoduje, że budynek szybko się wychładza. Szacuje się, że przez nieocieplony strop może uciekać nawet 25% energii cieplnej, co wyraźnie widać w rachunkach za ogrzewanie.

Jak ocieplić strop?

W nowoczesnym budownictwie problem nieocieplonych stropów praktycznie nie występuje – już w projekcie określa się sposób ocieplenia stropu lub dachu. W przypadku budynków z poddaszem użytkowym za pomocą wełny mineralnej ociepla się dach, a w domach parterowych możliwe jest zastosowanie styropianu i wykonanie wylewki na stropie lub montaż sufitu podwieszanego. Wówczas w konstrukcji z płyt g-k ukrywana jest izolacja z wełny mineralnej.

Nasza firma zajmuje się także pracami wykończeniowymi i często spotykamy się z nieocieplonymi stropami, co jest charakterystyczne dla starszego budownictwa. Stropy drewniane najczęściej ocieplamy wełną mineralną a betonowe styropianem, choć wiele zależy do wytrzymałości konstrukcji. Bardzo dobrym materiałem jest pianka PUR, którą aplikuje się metodą natrysku w postaci płynnej, dzięki czemu materiał ten dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych zakamarków.