Prawidłowy układ pomieszczeń w mieszkaniu – jak powinien wyglądać?

Prawidłowy układ pomieszczeń w mieszkaniu – jak powinien wyglądać?

Układ pomieszczeń w mieszkaniu bywa ważniejszy niż metraż. Co prawda każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, ale przy nieergonomicznym rozkładzie pomieszczeń nawet obszerne mieszkanie ciężko jest urządzić funkcjonalnie. Charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa są otwarte przestrzenie, w których kuchnia łączy się z jasnym salonem. Osobny obszar tworzy strefa sypialniana, która ma zapewniać komfortowy wypoczynek, wiec musi znajdować się w dalszej części mieszkania. Obowiązuje zatem podział na strefę dzienną i nocna.

Funkcjonalne mieszkanie, czyli jakie?

Nieco innymi prawami rządzą się projekty nowoczesnych osiedli w porównaniu do starych mieszkań z wielkiej płyty budowanych kilka dekad temu wedle zupełnie odmiennych norm i oczekiwań. Przy budowie osiedli w Krakowie kierujemy się przede wszystkim użytecznością i wygodą przyszłych lokatorów. Strefę dzienną od nocnej oddziela zwykle hol lub korytarz, przy czym kuchnia z salonem powinna być dobrze doświetlona, dlatego częściej projektowana jest od południa lub zachodu. Dzięki wykorzystaniu naturalnego światła można znacząco obniżyć koszty ogrzewania zimą oraz zmniejszyć rachunki za prąd – w mieszkaniu jest po prostu jaśniej. Z kolei toalety, sypialnie i pomieszczenia techniczne powinny znajdować się z północnej lub wschodniej strony.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z aktualnymi zapisami Prawa budowlanego mieszkania muszą mieć co najmniej 25 m2 powierzchni użytkowej, przy czym przed nowelizacją wymagane było, aby przynajmniej jeden pokój w mieszkaniu miał 16 metrów. Umożliwiono projektowanie aneksów kuchennych w mieszkaniach jednopokojowych, co otworzyło drogę do budowy mieszkań z otwartą strefą dzienną. Zaktualizowane przepisy dają zatem większą swobodę w projektowaniu i aranżacji mieszkań.