W jakim celu wykonuje się piaskowanie konstrukcji stalowych?

W jakim celu wykonuje się piaskowanie konstrukcji stalowych?

Piaskowanie konstrukcji stalowych pozwala zredukować uszczerbki metalu powstające na skutek korodowania. Piaskowanie można określić jako proces oczyszczania powierzchni metalu z ciał obcych.

Obróbka polega na oddziaływaniu na materiał strumieniem ścierniwa o określonych parametrach, które wyrzucane jest pod wysokim ciśnieniem przy użyciu sprężonego powietrza. Po wykonaniu zabiegu powierzchnia jest oszlifowana i pozbawiona wszelkich wad, czyli starych powłok lakierniczych i śladów rdzy. Piaskowanie idealnie sprawdza się jako zabieg przygotowawczy do malowania proszkowego – w wyniku obróbki ściernej płaszczyzna staje się bardziej chropowata, dzięki czemu farba proszkowa lepiej przylega.

Jak przeprowadzany jest zabieg piaskowania?

Elementy przeznaczone na konstrukcje stalowe przygotowuje się do malowania w piaskarkach, czyli szczelnie zamkniętych komorach, gdzie sprężone powietrza wprawia w ruch drobinki ścierniwa. Strumień piasku uderzając w stal, oczyszcza ją z nalotów, pozostawiając powierzchnię idealnie wyrównaną i odpowiednio chropowatą. W procesie piaskowania stosuje się twarde i drobne ścierniwo, a oprócz piasku może to być na przykład korund lub garnet.

Jakie efekty daje piaskowanie?

W przypadku konstrukcji stalowych ogromne znaczenie ma odporność na korozję – elementy metalowe często pracują w warunkach, które sprzyjają powstawaniu ognisk rdzy. Powłokę ochronną stanowi warstwa ocynku i powłoka z farb proszkowych. Piaskowanie należy do technik przygotowawczych przed malowaniem – nie tylko usuwa istniejące ogniska rdzy, ale także wpływa na trwałość powłok lakierniczych. Obróbka ścierna skutecznie usuwa zabrudzenia z tłuszczów i smarów, które mogą pogorszyć jakość warstwy malarskiej. Drobny piasek jest w stanie usunąć większość zanieczyszczeń.