Podział i zastosowanie tynków maszynowych

Podział i zastosowanie tynków maszynowych

Tynki maszynowe nakłada się za pomocą agregatu. Mieszanka ma postać suchego proszku a po wsypaniu do urządzenia łączona jest z wodą i wtryskiwana na ścianę za pośrednictwem pistoletu. Tynki maszynowe można podzielić na:

  • Cementowo-wapienne – mieszanka cementu, wapna, piasku lub perlitu i wody oraz dodatków uszlachetniających. Tynk może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
  • Wapienne – w odróżnieniu od tynku cementowo-wapiennego, tynk wapienny nie zawiera cementu i schnie od powierzchni. Oznacza to, że proces wiązania jest wynikiem reakcji chemicznej z dwutlenkiem węgla. Tynk wapienny jest paroprzepuszczalny i odporny na tworzenie pleśni.
  • Gipsowe – mieszanka gipsu, kruszywa kalibrowanego i plastyfikatorów. Tynk gipsowy stosuje się do wykańczania ścian wewnętrznych i nie nadaje się na zewnątrz.

Tynk gipsowy szybko schnie i nakłada się go w jednej warstwie a tynki wapienne i cementowo-wapienne można nakładać w kilku warstwach aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Czas schnięcia wynosi wówczas około 4 tygodni.

Jaki tynk maszynowy wybrać?

Obecnie najpopularniejszym rodzajem tynków do wykańczania wnętrz są tynki maszynowe gipsowe, które charakteryzują się idealnie gładką białą strukturą i stanowią doskonały podkład pod malowanie. Już po jednej warstwie tynku ściany są wygładzone i przygotowane do dalszych prac wykończeniowych. W pomieszczeniach typu mokrego, o ile temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza, dopuszczalne jest stosowanie tynków gipsowych, ale warto rozważyć mieszankę wapienną, która jest całkowicie odporna na działanie wilgoci i niepodatna na uszkodzenia mechaniczne w takim stopniu jak gips. Dzięki wykorzystaniu agregatu można mieć pewność, że każda partia materiału będzie jednakowa, a gotowy tynk stworzy jednolitą powłokę.