Czym powinno wyróżniać się osiedle przyjazne seniorom?

Czym powinno wyróżniać się osiedle przyjazne seniorom?

Mieszkanie dla seniora powinno być dostosowane do specyficznych potrzeb osób w podeszłym wieku, które bardzo często wymagają dodatkowych ułatwień w poruszaniu się. Kluczowa jest niwelacja barier architektonicznych oraz projektowanie otwartych przestrzeni, po których łatwiej jest się poruszać na wózku inwalidzkim lub przy użyciu kul. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja — mieszkanie senioralne powinno znajdować się w dobrze skomunikowanej z miastem dzielnicy. W pobliżu musi być sklep i apteka oraz przystanek komunikacji miejskiej. Dobrze rozwinięta infrastruktura usługowo-handlowa, bliskość punktów opieki medycznej oraz dostępność terenów zieleni to najbardziej pożądane cechy osiedli przyjaznych seniorom.

Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć to sposób zagospodarowania części wspólnych, czyli korytarzy, klatek schodowych, wind, drzwi i chodników. Ciągi komunikacyjne powinny być dostosowane do potrzeb osób o obniżonej sprawności ruchowej. Dobrze, jeśli na osiedlu zamontowane zostaną ławki, na których można odpocząć w trakcie spaceru i zrelaksować się na świeżym powietrzu. Budowa osiedli w Krakowie coraz częściej obejmuje różne udogodnienia i dodatkowe wyposażenia przestrzeni wokół poszczególnych budynków oraz wewnątrz mieszkań.

Mieszkanie przyjazne seniorom, czyli jakie?

Optymalnym rozwiązaniem dla pary seniorów jest mieszkanie o metrażu nie większym niż 50 m2, w którym znajduje się salon i sypialnia oraz łazienka i kuchnia. Rozkład pomieszczeń powinien gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzają się mieszkania z aneksem kuchennym otwartym na strefę dzienną, czyli salon i niewielką jadalnię. W łazience powinien znajdować się prysznic i specjalne podpórki ułatwiające codzienne czynności. W dobrze zaprojektowanej kuchni dla seniora sprzęty AGD są łatwo dostępne, a szafki znajdują się na wysokości adekwatnej do postury użytkownika.