Jakie materiały termoizolacyjne są stosowane w nowoczesnych budynkach?

Jakie materiały termoizolacyjne są stosowane w nowoczesnych budynkach?

Termoizolacja stropów i ścian pozwala obniżyć koszty ponoszone na ogrzewanie budynku, gdyż uszczelniają wszystkie pęknięcia, miejsca wokół drzwi i okien, przez co ucieka znacznie mniej ciepła. Jednocześnie chronią konstrukcję domu przed szkodliwym działaniem zmiennych temperatur, wiatru, przez co drewniane elementy stropów czy ścian posłużą o wiele dłużej.

Termoizolacje – najważniejsze informacje

Minęły czasy, gdy do izolacji budynku używać można było dwóch podstawowych materiałów. Dzięki rozwojowi technologii oraz przetwórstwa, do zabezpieczenia ścian, stropu i fundamentów można używać dziś nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Są one o wiele bardziej odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych: niskich i wysokich temperatur, opadów deszczu, śniegu i gradu, a także działania wiatru.

W dzisiejszym budownictwie sięga się po wiele różnych produktów, które mają wzmocnić konstrukcję, ochronić ja przed uszkodzeniem, ale i wpłynąć na jej ostateczny wygląd. Dobierając termoizolację do budynku, należy przeanalizować między innymi współczynniki przewodzenia ciepła, izolację akustyczną, przepuszczalność pary wodnej czy ochronę przeciwpożarową.

Rodzaje materiałów izolacyjnych

Ocieplanie ścian zewnętrznych przebiega przy użyciu styropianu (EPS), styropianu szarego lub płyt z piany fenolowej, ewentualnie wełny mineralnej. Różnią się one między sobą grubością i lokalizacją, gdzie sprawdzą się najlepiej, dlatego czasami łączy się różne produkty w przypadku ocieplania poszczególnych części fasady. Popularne są również maty areożelowe, elementy próżniowe.

Do izolacji dachu wciąż stosuje się wełnę mineralną, ale również wełnę celulozową. Z kolei dachy z drewna zabezpieczyć można płytami drzewnymi, z wełny owczej, pianką poliuretanową i korkiem. Izolacje nowej generacji to również porogel, pianosilikaty, izolacje refleksyjne i transparentne. Dobiera się je do kształtu dachu (przy skomplikowanej więźbie sprawdzi się pianka), ale i rozmiarem powierzchni, którą należy pokryć termoizolacją.