Kiedy wybrać tynk mokry, a kiedy suchy?

Kiedy wybrać tynk mokry, a kiedy suchy?

Powierzchnia ścian po ich postawieniu, bez względu na budulec, zawsze jest nierówna i chropowata. Aby nadawały się one do malowania, pokrycia tapetą lub kafelkami, konieczne jest nadanie im równej i gładkiej powierzchni. Służą do tego tynki, których istnieje na rynku wiele rodzai. W tym artykule skupimy się na dwóch rodzajach najpopularniejszych ostatnio tynków gipsowych: tynku gipsowym mokrym i suchym oraz pokazaniu, w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają,

Czym jest tynk mokry?

Tynki mokre są, jak nazwa wskazuje nakładane na ścianę w postaci mokrej, plastycznej masy. Kupić je można w formie mokrej masy w wiaderku lub proszku do samodzielnego rozmieszania z wodą. Składają się z gipsu, drobnego kruszywa i dodatków uszlachetniających – np. plastyfikatorów i opóźniaczy wydłużających czas potrzebny do związania składników. Umożliwiają używanie agregatów tynkarskich oraz uzyskanie idealnie gładkich powierzchni dzięki zacieraniu. Po ich wyschnięciu warto zagruntować jego powierzchnię, aby obniżyć higroskopijność.

Czym jest tynk suchy?

Tynk suchy ma postać płyt – jest to prostu inna nazwa na płyty kartonowo gipsowe, które wykorzystuje się nie tylko do wyrównywania ścian, ale też np. do budowy ścianek działowych. Są one wykonane z gipsu zabezpieczonego warstwą papieru. Podczas prac wykończeniowych przykleja się je do ściany klejem budowlanym lub przykręca do stalowego stelaża. Następnie wypełnia się spoiny masą szpachlową, a powierzchnię pokrywa gładzią szpachlową.

Kiedy lepiej sprawdzi się tynk mokry?

Tynki mokre sprawdzają się najlepiej gdy:

  • można pozwolić sobie na oczekiwanie ok. 14 dni na kompletne wyschnięcie,
  • chcemy wyrównać drobne nierówności,
  • posiadamy doświadczenie tynkarskie i/lub agregat tynkarski,
  • zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni.

Kiedy lepiej sprawdzi się tynk suchy?

Płyty karton-gips, sprawdzają się najlepiej gdy:

  • chcemy w łatwy sposób ukryć pod nimi przewody instalacyjne,
  • zależy nam na szybkim wyrównaniu ścian,
  • zależy nam na lepszej izolacji akustycznej i termicznej,
  • chcemy w łatwy sposób ukryć duże niedoskonałości ścian, np. pęknięcia.