Dlaczego warto zamówić szczegółowy kosztorys inwestycji?

Dlaczego warto zamówić szczegółowy kosztorys inwestycji?

Celem stworzenia kosztorysu jest oszacowanie, jaka dokładnie będzie wartość wykonania robót w przypadku danej inwestycji. Tworzy się go jeszcze przed przystąpieniem do prac, co ma w praktyce kilka bardzo konkretnych korzyści. Jakich dokładnie?

Inwestycja z mniejszym ryzykiem

Jednym z głównych powodów, dla których warto zamówić szczegółowy kosztorys inwestycji jest większa przewidywalność w zakresie tego, jaki budżet ona pochłonie. Często jest to niezbędne, aby ocenić, czy podmiot w ogóle stać na takie przedsięwzięcie lub jaki budżet musi zgromadzić na realizację. Oczywiście, aby było to możliwe, kosztorys inwestorski musi być wykonany przez fachowców znających realia rynku oraz mających doświadczenie w tym zakresie. Również tym zajmujemy się w ramach prowadzonej przez nas działalności.

Ułatwienie ubiegania się o kredyt

Kolejnym powodem dla którego warto pokusić się o wykonanie takiego kosztorysu jest to, że ułatwi on oszacowanie kwoty kredytu niezbędnej na realizację przedsięwzięcia. Taki dokument może stanowić wręcz podstawę do negocjowania oferty na linii bank i kredytobiorca oraz tym samym uzyskania lepszej oferty. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji pochłaniających miliony złotych.

Możliwość bieżącego kontrolowania wydatków

Oczywiście niemożliwe jest oszacowanie wydatków na inwestycję ze stuprocentową dokładnością, o czym także należy pamiętać. Kosztorys pozwala jednak w mniejszym lub większym stopniu kontrolować bieżące wydatki i optymalizować je, jeśli zajdzie taka konieczność. Bez takiego planu finansowego pole do przekroczenia budżetu jest bowiem zdecydowanie większe, gdyż inwestor tak naprawdę nie wie, czego może się spodziewać. Kosztorys chroni więc przed taką sytuacją.

Jak widać jest wiele powodów dla których zdecydowanie warto zamówić szczegółowy kosztorys inwestorski. Trzeba jednak zdecydować się na usługi fachowców, którzy zadbają o to, aby był on przygotowany w sposób maksymalnie skrupulatny. Aby dowiedzieć się więcej o takich usługach zachęcamy do kontaktu.