Czym są tzw. osiedla społeczne?

Czym są tzw. osiedla społeczne?

Tempo życia sprawia obecnie, że mamy mało czasu dla siebie i swoich przyjemności. W związku z tym już na etapie poszukiwania mieszkania chcemy otrzymać wszystko kompleksowo. Liczy się oczywiście bliskość sklepów, aptek, szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia, ale coraz bardziej zwraca się również uwagę na boiska, ścieżki spacerowe i rowerowe, czy osiedlowe kluby fitness. W ten sposób nie tracimy czasu na dojazdy w różne miejsca, a dodatkowo możemy nawiązać relację z sąsiadami.

Osiedla społeczne – co to takiego?

Uwagę wielu osób przykuwają obecnie tzw. osiedla społeczne. Stanowią one istotną odpowiedź na zmieniające się potrzeby mieszkańców miast. Pierwszym ważnym elementem jest na nich odpowiednia architektura oraz funkcje, jakie udaje się zorganizować na terenie osiedla. Aby spotkania między sąsiadami były łatwiejsze, projektanci skupiają się na ciekawych przestrzeniach wewnątrz osiedli. Mogą to być place zabaw, osiedlowy fitness, kluby mieszkańca. Nie bez znaczenia jest również wielkość takich osiedli mieszkaniowych, gdyż mają one przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo oraz swobodę użytkowania.

Kluczowe jest umieszczanie miejsc do rekreacji na terenach wspólnych. Mogą to być ścieżki rowerowe czy boiska, dzięki czemu mieszkańcy mają dostęp do różnych form spędzania swojego wolnego czasu. Takie budynki budowane są w niskiej i kameralnej zabudowie, co sprawia, że wszystkich sąsiadów znam przynajmniej z widzenia.

Czemu wybrać osiedle społeczne?

Takie osiedla są dla nas wygodne i komfortowe, dzieci mają się gdzie bawić, rodzice mają czas na rozmowy i aktywne spędzanie czasu, a wszystko odbywa się w obrębie naszego osiedla. Takie rozwiązania są więc polecane każdemu, kto chce żyć wśród ludzi i ma dość anonimowości we własnym miejscu zamieszkania. Z pewnością wprowadzając się na osiedle społeczne, szybko zawrzemy nowe znajomości, które z powodzeniem przetrwają długie lata, a nasza codzienność będzie bardziej urozmaicona i ciekawsza. Na pewno jednak będziemy szczęśliwi.