Jakich mieszkań szukają mieszkańcy Krakowa?

Jakich mieszkań szukają mieszkańcy Krakowa?

Opisywanie preferencji krakowskich nabywców rozglądających się za mieszkaniem zacznijmy od przyjrzenia się temu, jaką lokalizację wybraliby najchętniej. Ankiety wskazują, że największą popularnością cieszy się Podgórze. Wysokie lokaty zajmują również Prądnik Czerwony, Prądnik Biały i Krowodrza. Oczywiście wiele osób chętnie zamieszkałoby na Starym Mieście, tu jednak przeszkodę stanowić może cena metra kwadratowego lokalu – czasem nawet dwa razy wyższa niż na peryferiach Krakowa.

Jak powinno wyglądać atrakcyjne osiedle?

To właśnie osiedla mieszkaniowe usytuowane daleko od centrum miasta zyskują na popularności. Niższe ceny stanowią oczywiście ich ogromny atut, ale na tym zalety się nie kończą. Mieszkańcy doceniają też ciszę oraz łatwiejszy dostęp do terenów zielonych. Jednocześnie powstające dziś osiedla są nie tylko wielkimi sypialniami, do zaoferowania mają również centra handlowo-usługowe. A to właśnie bliskość sklepów, aptek, siłowni, kawiarni i restauracji wskazywana jest przez nabywców, jako coś bardzo oczekiwanego. Nie mniej ważna jest bliskość przedszkola i szkoły oraz dostęp do środków komunikacji miejskiej.

A co nabywcy uznają za istotne zalety mieszkania? Duży balkon, nasłonecznienie oraz atrakcyjny widok zza okna. Coraz więcej osób chciałoby też zamieszkać w lokalu z systemem inteligentnego domu, który pozwala na oszczędzanie energii, a jednocześnie ułatwia obsługę domowych urządzeń oraz podnosi poziom bezpieczeństwa dzięki czujnikom i alarmom.

Jakiem metrażem zainteresowani są mieszkańcy Krakowa?

Jak się okazuje, najwięcej nabywców poszukuje mieszkań trzypokojowych. Na drugim miejscu znajdują się mieszkania dwupokojowe, na trzecim te z czterema pokojami. Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszą się kawalerki. Najbardziej pożądany metraż mieści się w zakresie od 40 do 50 metrów kwadratowych, ale zainteresowanie mieszkaniami większymi o 10 albo 20 metrów jest tylko minimalnie mniejsze.