Jak osiedla zmieniły się na przestrzeni ostatnich 10 lat? - Kraków

Jak osiedla zmieniły się na przestrzeni ostatnich 10 lat? - Kraków

Nowe osiedla, które powstają dziś w Polsce, różnią się od tych, jakie oddawano do użytku przed dekadą. Wpłynęły na to zmieniające się preferencje nabywców, nowe trendy, jak również postęp technologiczny. Przyjrzyjmy się, na czym konkretnie polegają te zmiany.

Przede wszystkim, coraz więcej Polaków szuka nie tylko swoich czterech ścian i miejsca do spania, ale także atrakcyjnego otoczenia, zaspokajającego szereg potrzeb. I to nie tylko tych najbardziej podstawowych, jak dostęp do sklepów spożywczych. Na znaczeniu zyskują kwestie społeczne i kulturalne, jak również chęć obcowania z naturą.

Dlatego projektanci współczesnych osiedli mieszkaniowych uwzględniają takie elementy, jak skwery i parki, w których mieszkańcy mogą usiąść w cieniu drzew i spotkać sąsiadów. Coraz trudniej też wyobrazić sobie nowe osiedle bez centrów usługowo-handlowych, gdzie znajdziemy nie tylko sklepy, ale także restauracje i kawiarnie, siłownie czy nawet sale widowiskowe.

Jak zmienia się architektura osiedli mieszkaniowych?

Gdy budowane dziś osiedla porównamy do tych sprzed dekady albo dwóch, zauważymy poprawę estetyki. Bryły budynków stały się lżejsze, częściej wykorzystuje się naturalne surowce (np. różne rodzaje kamienia), większą uwagę przywiązuje się do detali i zdobień, do starannego i eleganckiego wykończenia każdego elementu. Jednocześnie przy wyborze materiałów i stosowanych technologii wybierane są rozwiązania ekologiczne i energooszczędne.

Coraz szerszy jest też zakres, jeśli chodzi o dostępny metraż lokali mieszkaniowych. Powstaje zarówno coraz więcej mikrokawalerek (przeznaczonych głównie dla inwestorów zainteresowanych późniejszym wynajmem), jak i dużych mieszkań rodzinnych, mających powyżej 80, a czasem nawet 100 metrów kwadratowych.

Warto wspomnieć, że dla coraz większej liczby nabywców dużym atutem są systemy „smart home”. One również pozwalają na oszczędzanie energii, a jednocześnie ułatwiają obsługę domowych urządzeń, regulację temperatury oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa – dzięki czujnikom i alarmom.