10 cech nowoczesnych osiedli mieszkaniowych - Kraków

10 cech nowoczesnych osiedli mieszkaniowych - Kraków

Nowoczesne budownictwo znacznie różni się od tego w czasach PRL – u. Mieszkania mają dużo wyższy standard i są wygodniejsze. Mamy możliwość wyboru nie tylko lokalu, ale i dzielnicy, w jakiej mieszkanie jest usytuowane.

Za komfort musimy zapłacić, a cena za metr kwadratowy zależy od wielu czynników. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości w centrum, musimy się liczyć z dużo wyższą ceną, niż jakbyśmy zainwestowali w lokal położony dalej od centrum. Jeśli chcemy zamieszkać w dużej aglomeracji, to miejmy świadomość, że zapłacimy za mieszkanie znacznie więcej, niż w mniejszej miejscowości. Oto 10 cech nowoczesnych osiedli mieszkaniowych:

    1 i 2. Lokalizacja i wygodny dojazd.

Kupując mieszkanie, kierujemy się lokalizacją. Liczy się dostęp do sklepów, przychodni, urzędu, terenów zielonych, a niekiedy i przedszkola i szkoły. Zwracamy również uwagę na to, w jakim miejscu znajdują się okna, dobrze, kiedy nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Najlepiej, gdy mieszkanie mieści się w centrum miasta, w cichej uliczce, w pobliżu zielonej oazy. Istotną sprawą jest wygodny dojazd na osiedle, a więc dogodna komunikacja miejska.

     3.   Standard wykończenia.

Zwracamy uwagę, z jakiego materiału został zbudowany blok, czyli wysoki standard wykończenia. Budynek powinien być wykonany ze starannością i zgodnie ze sztuką budowlaną. To daje pewność, dobrej termoizolacji. Poza tym nieruchomość musi się dobrze prezentować. Jeśli do budowy zostały użyte wysokiej jakości materiały, nie będą podatne na uszkodzenia i zabrudzenia. Wysoka jakość to nie tylko dobre wrażenie wizualne, lecz także niższe koszty remontu w latach kolejnych.

     4.   Bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo jest priorytetem. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe firmy Mikoś są budowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Instalowany jest monitoring osiedlowy, jako zabezpieczenie oraz ogrodzenie i szlabany wjazdowe otwierane na pilota. Szczególnie jest ważne bezpieczeństwo dzieci, które mogą się bawić, bez obawy, że ktoś do nich podejdzie i zrobi krzywdę. Jeśli jest odpowiednie ogrodzenie, możemy być spokojni o nasze dzieci. Osoby starsze również czują się bezpiecznie w zamkniętym osiedlu. Mieszkania powinny być wyposażone w wideodomofony, by móc kontrolować, kto wchodzi do klatki schodowej.

      5.   Lokale usługowe na osiedlu.

Dobrze, kiedy na osiedlu mamy lokale handlowe i usługowe: piekarnię, cukiernię, sklep spożywczy i mięsny; salonik prasowy, drogerię, aptekę, pracownię krawiecką, salon kosmetyczny i fryzjerski; szewca itp. Mamy praktycznie wszystko pod ręką.

     6 i 7. Relaks i kameralność.

Chcemy mieszkać w spokojnej i cichej dzielnicy, gdzie możemy nawiązywać bliskie relacje sąsiedzkie. Nic tak nie scala ludzi ze sobą, jak rozmowy na spacerach. Możemy wypoczywać razem z sąsiadami. Dobrze więc kiedy są ławki, stoliki, strefy relaksu i dużo zieleni. Dla dzieci obowiązkowo powinien być plac zabaw i piaskownica, żeby miały się gdzie bawić. Przydatne jest też boisko do gry w piłkę.

      8.   Wygodny dojazd.

To bardzo ważny argument przemawiający za tym, aby zamieszkać na nowym katowickim osiedlu Bardowskiego 1. Inwestycja firmy gwarantuje łatwy i szybki dojazd do centrum Katowic – umożliwiają to Drogowa Trasa Średnicowa oraz autostrada A4. Mieszkańcy, którzy nie chcą korzystać z samochodu, będą natomiast mieć spory wybór połączeń komunikacji miejskiej. Mogą również przesiąść się na rowery czy hulajnogi elektryczne – w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla przebiegają ścieżki rowerowe. W pobliżu znajdują się także liczne stacje wypożyczania rowerów.

      9.   Energooszczędność i ekologia.

Nowoczesne osiedla mają energooszczędny standard. Budynki budowane są z najlepszych materiałów izolacyjnych. Mieszkania wyposażone są w nowoczesne instalacje grzewcze, gwarantujące komfort termiczny i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Osiedla mieszkaniowe wyposażone są w panele fotowoltaiczne, więc są ekonomiczne i ekologiczne, ograniczają emisję CO2 do atmosfery.

     10.   Funkcjonalne mieszkania.

Mieszkania na nowoczesnym osiedlu muszą być komfortowe i o zróżnicowanym metrażu. Mamy wybór między droższym lokalem a tańszym. Mieszkania mają balkony i tarasy. Nowoczesne osiedle powinno uwzględniać podjazdy i windy dla osób niepełnosprawnych.

Warto brać wskazane 10 cech za kryterium oceny, na którym przyjdzie nam mieszkać. I choć może nam zająć trochę czasu szukanie tego właściwego, to jednak warto go poświęcić, ponieważ przyjdzie nam na tym osiedlu spędzić kilka ładnych lat życia.