Z czego najlepiej wybudować halę magazynową? Mikoś Group - Kraków

Z czego najlepiej wybudować halę magazynową? Mikoś Group - Kraków

Każda większa firma produkcyjna, zwłaszcza w okresie, w którym dobrze prosperuje, wykazuje zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię do magazynowania swoich towarów. Jeżeli staje się to już niemożliwe we właściwym budynku firmy, pozostaje wznieść halę magazynową. Mimo że jej nazwa sugeruje, iż to przechowywanie towaru jest jej właściwym przeznaczeniem, może się ona także nadać do dodatkowych prac produkcyjnych albo posłużyć jako zaplecze biurowe. Wzniesienie hali magazynowej to zdecydowanie oszczędniejsze przedsięwzięcie niż postawienie budynku innego typu.

Materiały do wyboru

Z czego wykonuje się hale magazynowe? Istnieją trzy rozwiązania:

  • hala stalowa,
  • hala murowana,
  • hala żelbetowa.

Hale stalowe w ich najbardziej rozpowszechnionej wersji buduje się w technologii płyty warstwowej. Stal wykorzystuje się wykonania szkieletu takiej konstrukcji. Szkielet ten zostaje w dalszej kolejności pokryty płytą warstwową (która, w przypadku gdy hala ma funkcjonować także jako chłodnia, powinna być płytą chłodniczą). Na koniec zaś wykańcza się konstrukcję takimi obiektami jak drzwi, okna, bramy itp. Zaletą hali stalowej jest niewątpliwie dość szybki proces produkcji.

Wzniesienie hali murowanej zajmuje na ogół kilkukrotnie więcej czasu. Tego rodzaju hala jest też droższa i nie poddaje się tak łatwo ewentualnym przeróbkom jak hala stalowa. Cechuje ją natomiast znacznie większa wytrzymałość tak na zmienne warunki atmosferyczne, jak i na upływ czasu.

Hala stalowa może zatem być dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy sprawne działanie firmy pilnie domaga się powiększenia przestrzeni magazynowej, ale nie wiadomo, jak długo potrwa to zwiększone zapotrzebowanie. Jeśli jednak mamy do dyspozycji więcej czasu i jesteśmy pewni przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa, lepiej będzie zdecydować się na murowaną halę magazynową. Co natomiast robić w sytuacji, jeśli chcemy w jakiś sposób połączyć zalety hali stalowej i hali magazynowej?

Kompromisowym rozwiązaniem może się okazać wzniesienie konstrukcji żelbetowej, a więc zrobionej z betonu zbrojonego stalą. Tak samo jak hala stalowa, hala żelbetowa to rodzaj konstrukcji prefabrykowanej, wykonanej z zawczasu przygotowanych półproduktów, co umożliwia szybkie jej powstanie. Natomiast w kwestii trwałości betonowi jest bliżej raczej do budowli murowanych niż do płyt warstwowych, które pokrywają konstrukcje stalowe.