Co to znaczy, że mieszkanie zostało wykończone „pod klucz”? - Kraków

Co to znaczy, że mieszkanie zostało wykończone „pod klucz”? - Kraków

Mieszkanie wykończone „pod klucz” jest coraz częściej spotykanym zwrotem wśród opisów ofert nieruchomości. W krajach europejski jest już niemal standardem, w Polsce wciąż jest to niszowa opcja, jednak szybko zyskuje na popularności. Co to znaczy, że mieszkanie zostało wykończone „pod klucz” i dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

„Mieszkanie pod klucz”, co to znaczy?

Pod tym określeniem kryje się oferta mieszkania gruntownie wykończonego, gotowego do zamieszkania natychmiast, bez konieczności wykonywania w nim drobnych prac ani większego remontu. Ściany są pomalowane, kuchnia i łazienka wyposażone, wykończone podłogi, często też zamontowane są już szafy wnękowe. To, co znajdzie się w gotowym mieszkaniu, zależy tylko od oferty dewelopera.

Mieszkanie wykończone „pod klucz” jest zupełnym przeciwieństwem mieszkania w stanie deweloperskim, zwanym też stanem surowym, które w momencie odbioru trzeba na własną rękę w całości wykończyć. W lokalu w stanie surowym najczęściej jest już betonowa wylewka na podłodze, ściany przygotowane do malowania, zamontowane okna z parapetami i drzwi wejściowe. Powinny być też rozprowadzone instalacje: wodna (bez armatury), kanalizacyjna i elektryczna.

Mimo że oferty mieszkań pod klucz w Polsce są jeszcze niszą, deweloperzy przekonują się do tego rozwiązania. Wówczas korzystają z usług generalnych wykonawców, którzy zajmują się budownictwem mieszkaniowym i oferują pełne wykończenie wnętrz.

Dla kogo mieszkanie pod klucz jest najlepszą ofertą?

Mieszkanie wykończone pod klucz jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Odchodzi stres związany z wykończeniem i jest to ogromna oszczędność czasu. To idealna opcja dla osób, które nie znają się na remontach i nie wiedzą, czym się kierować przy wyborze odpowiednich fachowców. Jest to zbawienie dla tych, którym szkoda czasu na pilnowanie ekipy remontowej. Dla oszczędnych, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem architekta wnętrz. W końcu dla tych, którzy decydują się na kupno mieszkania w innym mieście lub kraju.

Jaka jest różnica w kosztach?

Koszt mieszkania pod klucz zależy od indywidualnych preferencji i oferty dewelopera. Jednak porównując oferty, można oszacować, że będzie ono droższe od mieszkania w stanie deweloperskim o 700-800 zł za metr kwadratowy. Rozważając zakup takiego mieszkania, dobrze jest zrobić kalkulację i przekonać się, czy będzie to bardziej opłacalna opcja.