Jak buduje się nowoczesne biurowce? Mikoś Group - Kraków

Jak buduje się nowoczesne biurowce? Mikoś Group - Kraków

Wizytówką wielkich miast są niewątpliwie nowoczesne biurowce. Firmy, które wynajmują w nich powierzchnie, przestają zwracać uwagę tylko na estetykę budynku. Coraz częściej są one zainteresowane oferowanymi przez najemców rozwiązaniami energooszczędnymi, funkcjonalnymi i poziomem bezpieczeństwa danego miejsca.

Nowoczesny wygląd

Większość osób, które miałyby sobie wyobrazić nowoczesny biurowiec, na pewno przed oczami miałoby przeszkloną bryłę z elementami z aluminium. Taka konstrukcja wygląda bardzo nowocześnie, a firmom zależy przecież, aby robić dobre pierwsze wrażenie na swoich klientach. Mnogość przeszkleń ma nie tylko walory estetyczne, ale też praktyczne. Dzięki wielkim oknom do wnętrz wpada dużo światła słonecznego, a na wyższych piętrach więcej osób ma dostęp do wspaniałych widoków, tworzących wrażenie przestrzeni. Więcej światła dziennego we wnętrzach oznacza też mniejsze zużycie energii na oświetlenie.

Bezpieczeństwo w biurze

Nowoczesne biurowce buduje się tak, by były bezpieczne. Mowa tu nie tylko o zabezpieczeniach przeciwpożarowych oraz inteligentnych systemach ułatwiających ewakuację budynku i spowalnianie działania ognia, ale też o bezpieczeństwie antywłamaniowym. Żadna duża korporacja nie wyobraża sobie wynajęcia powierzchni, w której nie ma zainstalowanego monitoringu, drzwi antywłamaniowych, elektronicznych zamków itp.

Funkcjonalność budynku

Aby zachęcić przyszłych klientów do współpracy, inwestorzy dbają o to, by budynki były jak najbardziej funkcjonalne. Standardem stała się już wydajna klimatyzacja, rekuperacja, czy ekologiczne rozwiązania takie jak panele słoneczne, żarówki LED czy odzysk deszczówki. Generalny wykonawca zazwyczaj sam podpowiada inwestorowi, jakie jeszcze ciekawe rozwiązania sprawdzą się w przypadku danego obiektu. Nowoczesny biurowiec powinien umożliwiać adaptację powierzchni do potrzeb firm o różnym profilu działalności – przykładem może być stawianie łatwych w montażu ścianek działowych, by stworzyć więcej gabinetów lub odwrotnie – ich demontaż, by tworzyć powierzchnie openspace. Biurowce często stawiane są w prestiżowych częściach miasta, gdzie istnieją ogromne problemy z parkowaniem. Dlatego też nowoczesne obiekty zazwyczaj projektowane są tak, by pod nimi znalazł się obszerny parking podziemny dla pracowników, jak i gości firmy.