Jakie są nowe typy systemów szalunkowych? - Kraków

Jakie są nowe typy systemów szalunkowych? - Kraków

Budowa domu wiąże się z przygotowaniem deskowania, które jest niezbędne do wylewania elementów betonowych. Najpierw buduje się szalunek, a następnie wypełnia go betonem. Szalunek nadaje mu określony kształt, a gdy beton się zwiąże, deskowanie całkowicie się usuwa. Proces ten może trwać nawet około miesiąca. Przy budowie domu jednorodzinnego często korzysta się z tradycyjnego szalunku z desek, jednak w ciągu ostatnich lat coraz popularniejsze zaczęły się stawać szalunki systemowe.

Tradycyjne rozwiązania

Jakie zalety ma budowa szalunku z desek? Deskowanie można wykonać z powodzeniem samemu, nie jest to trudne zdanie. Wiąże się to z poniesieniem wydatków na deski, gwoździe itp., a przede wszystkim – poświęceniem czasu na budowę. Tradycyjne deskowanie nie sprawdzi się przy budowie dużych inwestycji i tam, gdzie kluczowy jest czas wykonania poszczególnych prac. Deski użyte do wykonania szalunku można odsprzedać lub zużyć na przykład przy budowie dachu. Czasami przy budowie domów zamiast desek korzysta się z płyt OSB-3 lub OSB-5 lub sklejkę szalunkową. Płyty podobnie, jak deski, można wykorzystać później, jednak montuje się je znacznie szybciej.

Szalunki systemowe

Szalunki systemowe znacząco przyspieszają prace. Co ciekawe, można je wypożyczyć, a koszt wypożyczenia zazwyczaj jest bardzo podobny do budowy szalunku z desek. Ścienne szalunki systemowe to najczęściej płyty zbudowane z ram o konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Z jednej strony obłożone są sklejką szalunkową. Poszczególne elementy łączy się klamrami i specjalnymi profilami. Szalunki systemowe dostępne są w różnych odmianach. Szalowanie przestawne rozmontowuje się po utwardzeniu się mieszanki betonowej i dopiero wtedy montuje w innym miejscu. Szalowania przesuwnego nie trzeba demontować, po prostu się przesuwa dalej. Szalowanie ślizgowe pozwalana na przesuwanie w płaszczyźnie lica, bez zmiany postaci. Nowoczesne systemy szalunkowe są stosunkowo lekkie, często nie wymagają używania dźwigu. Szybko się je montuje, dzięki czemu znacząco skracają czas budowy. Coraz więcej osób podczas budowy decyduje się na użycie nowoczesnych systemów szalunkowych, zamiast czasochłonnej budowy tradycyjnego deskowania. Systemy szalunkowe są banalnie proste w obsłudze, dlatego chętnie korzystają z nich doświadczone ekipy budowlane.