Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy budowie domu?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy budowie domu?

Budowa domu to marzenie wielu Polaków, ale też spore wyzwanie finansowe. Nie wystarczy kupić działkę i wybrać projekt, trzeba też zapłacić za materiały, robociznę, instalacje i wykończenie. Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku?

Koszt budowy domu w 2023 roku – podstawowe założenia

Zgodnie z danymi GUS, średni koszt budowy domu jednorodzinnego w 2020 roku wyniósł 4 600 zł/m2. W 2021 roku wzrósł on do około 5 000 zł/m2, a w 2022 roku do około 5 500 zł/m2. W 2023 roku można spodziewać się dalszego wzrostu cen materiałów i robocizny, co może oznaczać, że średni koszt budowy domu wyniesie około 6 000 zł/m2. Oczywiście są to tylko orientacyjne dane, które mogą się różnić w zależności od regionu i konkretnego projektu.

Koszt budowy domu w 2023 roku – poszczególne etapy

Koszt budowy domu można podzielić na kilka etapów: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski i stan pod klucz. Każdy z nich wiąże się z innymi wydatkami i wymaga innego zaangażowania inwestora. Poniżej przedstawiamy przybliżone koszty każdego z etapów.

  • Stan surowy otwarty – mamy już wykonane fundamenty, ściany nośne i strop. Na tym etapie koszt budowy domu wynosi około 30-40% całkowitego kosztu.
  • Stan surowy zamknięty – mamy już wykonany dach, stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Na tym etapie koszt budowy domu wynosi około 50-60% całkowitego kosztu.
  • Stan deweloperski – mamy już wykonane tynki, posadzki, ogrzewanie i wentylację. Na tym etapie koszt budowy domu wynosi około 80-90% całkowitego kosztu.
  • Stan pod klucz – mamy już wykonane wszystkie prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrz. Na tym etapie koszt budowy domu wynosi około 100% całkowitego kosztu.

Oprócz kosztów związanych z zakupem materiałów budowlanych, istotną część budżetu stanowi robocizna. W przypadku zatrudnienia ekipy budowlanej warto sprawdzić jej referencje oraz doświadczenie w branży. Koszty robocizny mogą różnić się w zależności od regionu Polski oraz stopnia skomplikowania projektu. W przypadku budowy domów w Krakowie można liczyć się z wyższymi stawkami niż w innych częściach kraju, jednak warto pamiętać, że inwestycja w profesjonalną ekipę budowlaną przekłada się na jakość wykonania oraz terminowość prac.