Dobór stolarki okiennej - na jakie parametry okien trzeba zwrócić uwagę?

Dobór stolarki okiennej - na jakie parametry okien trzeba zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej stolarki okiennej to kluczowy element każdego remontu czy budowy domu. Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wpłyną na komfort mieszkania oraz oszczędność energii.

Parametry techniczne i energetyczne okien

Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru stolarki okiennej, są parametry techniczne i energetyczne okien. Wśród nich warto wymienić współczynnik przenikania ciepła (Uw), który informuje o zdolności okna do utrzymania ciepła wewnątrz pomieszczenia. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada dane okno. Dobrej jakości okna powinny mieć współczynnik Uw nie wyższy niż 0,8 W/(m2K). Kolejnym istotnym parametrem jest współczynnik izolacji akustycznej (Rw), który określa zdolność okna do tłumienia hałasu zewnętrznego. Wartość Rw na poziomie 30 dB świadczy o standardowej izolacji akustycznej, natomiast wartości powyżej 40 dB wskazują na bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne.

Innym ważnym aspektem jest szczelność okien, która wpływa na komfort mieszkania oraz oszczędność energii. Szczelność okien można określić za pomocą współczynnika infiltracji powietrza (klasa szczelności), który informuje o ilości powietrza przedostającego się przez okno. Im wyższa klasa szczelności, tym lepsza izolacja termiczna i akustyczna. Współpracując z firmą budowlaną w Krakowie, można uzyskać fachowe porady dotyczące wyboru odpowiednich parametrów do dedykowanych rozwiązań konstrukcyjnych/

Wybór materiału i estetyka okien

Oprócz parametrów technicznych, istotne jest również dobranie odpowiedniego materiału oraz estetyki okien. Okna drewniane charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękochłonnymi, jednak wymagają regularnej konserwacji. Okna PCV są tańsze od drewnianych i nie wymagają częstego malowania, ale mogą być mniej trwałe. Okna aluminiowe są odporne na warunki atmosferyczne, ale mają gorsze właściwości termoizolacyjne niż okna drewniane czy PCV.

Wybierając okna, warto również zwrócić uwagę na ich estetykę, gdyż to one w dużej mierze wpływają na wygląd elewacji budynku oraz wnętrz, które będą pasować do stylu architektonicznego budynku oraz wystroju wnętrz. W przypadku remontu mieszkania warto również zastanowić się nad wymianą stolarki okiennej na nowoczesne rozwiązania, takie jak okna przesuwne czy uchylno-przesuwne, które zapewniają dodatkowy komfort użytkowania.