Jak wykonuje się izolacje dachów płaskich?

Jak wykonuje się izolacje dachów płaskich?

Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, dachy płaskie wymagają szczegółowej i precyzyjnej pracy izolacyjnej, by uniknąć problemów z przeciekaniem oraz stratami ciepła. Omówienie procesu wykonania izolacji dachów płaskich, skupiając się na wyborze materiałów i technikach aplikacji, jest istotne zarówno dla profesjonalistów branży budowlanej, jak i dla inwestorów planujących budowę lub remont dachu.

Wybór materiałów i przygotowanie do izolacji

Wybór materiałów izolacyjnych do dachu płaskiego ma zasadnicze znaczenie dla całego procesu. Do najpopularniejszych należą papy termozgrzewalne i membrany EPDM, charakteryzujące się elastycznością i odpornością na UV, zwłaszcza w przypadku dachów z ekspozycją na silne nasłonecznienie. Izolacje z poliuretanu lub styropianu ekstrudowanego są wybierane ze względu na ich doskonałe właściwości termoizolacyjne i lekkość, co jest ważne w przypadku konstrukcji wymagających ograniczenia obciążenia.

Przygotowanie powierzchni dachu jest równie istotne jak wybór odpowiednich materiałów. Każdy dach wymaga dokładnego oczyszczenia z brudu, kurzu oraz ewentualnych resztek poprzedniej izolacji. W przypadku nowych konstrukcji, należy upewnić się, że powierzchnia dachu jest równa i stabilna. W przypadku renowacji, konieczne jest usunięcie uszkodzonych elementów i wyrównanie powierzchni.

Proces izolacji i zabezpieczenia dachu

Aplikacja warstwy paroizolacyjnej jest pierwszym krokiem w procesie izolacji dachu płaskiego. Warstwa ta jest niezbędna, aby zapobiec kondensacji pary wodnej pod izolacją termiczną. Następnie układana jest warstwa izolacji termicznej. W zależności od specyfiki projektu, można zastosować różne grubości i rodzaje materiałów izolacyjnych, aby osiągnąć optymalną efektywność energetyczną.

Po ułożeniu izolacji termicznej, nakładana jest warstwa wodoszczelna, zabezpieczająca całą konstrukcję przed wilgocią. W trakcie wykonywanej przez nas budowy hal magazynowych w Krakowie, papy termozgrzewalne lub membrany EPDM są aplikowane z wielką starannością, aby zapewnić kompletną wodoszczelność i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, co jest kluczowe dla trwałości i skuteczności całego systemu izolacyjnego w budynkach przemysłowych.