Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich - Kraków

Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich - Kraków

Perspektywa ekologiczna zyskuje na znaczeniu w wielu sferach, w tym także na rynku mieszkaniowym. W odpowiedzi na wyzwania związane zarówno z ochroną środowiska, jak i z rosnącymi wymaganiami mieszkańców, deweloperzy dostosowują swoje inwestycje do współczesnych standardów. Jak? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Obszary zielone

Zalety życia w miejscu otoczonym roślinnością wymieniać można bardzo długo. Rośliny oczyszczają i odświeżają powietrze, dają cień i chłód w gorące dni, a do tego ładnie wyglądają i sam ich widok działa kojącą dla ludzi. Dlatego coraz częściej w trakcie budowy osiedla mieszkaniowego, zamiast wycinać dorodne drzewa, przesadza się je tymczasowo, a potem przywozi z powrotem, aby mieszkańcy nie musieli czekać latami, aż nowe sadzonki w końcu urosną.

Instalacje fotowoltaiczne

Panele słoneczne to powszechny widok na nowych osiedlach. Nie zaspokoją one oczywiście wszystkich energetycznych potrzeb mieszkańców, ale mogą wystarczyć do obsłużenia obszarów wspólnych, przede wszystkim w zakresie oświetlenia. A to już coś. Płaskich powierzchni, na których zamontować można panele, na osiedlach zwykle nie brakuje.

Rozwiązania energooszczędne

O czerpaniu energii słonecznej już wspomnieliśmy, ale to nie koniec. Kolejna istotna rzecz to korzystanie z oświetlenia LED, które aż 80 procent prądu przekształca w światło. Dalej – wysokiej jakości okna o odpowiednich rozmiarach, ulokowane w optymalnych miejscach, co pozwala ograniczyć przegrzewanie się wnętrza latem i wychładzanie zimą. Dzięki czemu nie trzeba nadużywać klimatyzacji i ogrzewania.

Ekologiczna mobilność

Nowoczesne inwestycje deweloperskie wspierają przyjazne środowisku metody transportu. Ścieżki rowerowe, stojaki na rowery, samoobsługowe stacje rowerowe – tego nie może zabraknąć. Coraz częściej pojawiają się też możliwości wynajmu elektrycznych hulajnóg czy skuterów, a także punkty ładowania samochodów elektrycznych.